Skultur i form av äpple. Klar glasmassa med invändig förgylld dekor. Etikettmärkt och undersidigt signerad.
Höjd ca 12 cm.
Ronneby Konstglas startades i början på 1960-talets av två bröder Josef och Benito Marcolin. Bröderna hade fått sin skolning i Murano. Tillverkningen av konstglas var i produktion fram till 1991. För vidare information se www.20thcenturyglass.com.
Fint skick.
Höjd ca 12 cm.
Fint skick.