SKULPTUR, glas, venetiansk stil, Ronneby Konstglas, 1900-talets andra hälft.

110832. SKULPTUR, glas, venetiansk stil, Ronneby Konstglas, 1900-talets andra hälft.

Skultur i form av äpple. Klar glasmassa med invändig förgylld dekor. Etikettmärkt och undersidigt signerad.
Höjd ca 12 cm.

Ronneby Konstglas startades i början på 1960-talets av två bröder Josef och Benito Marcolin. Bröderna hade fått sin skolning i Murano. Tillverkningen av konstglas var i produktion fram till 1991. För vidare information se www.20thcenturyglass.com.

Fint skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 12 cm.

Fint skick.

Antal besök: 4 239