CARL JOHANSSON. Insjölandskap, olja på pannå, signerad.

109973. CARL JOHANSSON. Insjölandskap, olja på pannå, signerad.

Ca 31 x 40 cm.

Carl August Johansson (Härnösand 1863-Lidingö 1944) var en svensk bildkonstnär med influenser från impressionismen. De flesta av sina motiv hämtade han från Norrland, Ångermanland men även också Frankrike, Italien och Teneriffa. Under sina senare levnadsdagar kom han att arbeta mycket med en specifik blå ton i sitt stämningsmåleri och av detta fick han senare smeknamnet Ultramarin-Johansson.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ca 31 x 40 cm.

Antal besök: 3 936