Ornerad brosch med bladverk och blommor. Broschens stenar troligen karneoler. Kläpparnas stenar troligen bärnsten.
Längd ca 7,5 cm.
Höjd ca 8,5 cm inkl kläppar.
Karneoler med repor. Bärnsten med ytliga krackelyrer.
Längd ca 7,5 cm.
Höjd ca 8,5 cm inkl kläppar.