10888. MAT- och KAFFESERVIS, ca 106 delar, Tapio Wirkkala, Rosenthal studiolinie.
Bestående av 12 mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 12 assitter, 11 mindre assietter, 14 förrättstallrikar, 1 karott, 3+1+1 fat, 1+1+1 skålar, 10 buljongkoppar med fat, 16 kaffekoppar med fat, 8 äggkoppar, 1 gräddkanna, 1 mjölkkanna, 2 sockerskålar.
Slitage. Enstaka nagg.