CHAMPAGNEKYLARE/PRISPOKAL, silver, Gebrüder Friedländer Berlin/Wilkens & Söhne Bremen-Hemelingen, Tyskland, tidigt 1900-tal. Vikt ca 3455 gram.

107750. CHAMPAGNEKYLARE/PRISPOKAL, silver, Gebrüder Friedländer Berlin/Wilkens & Söhne Bremen-Hemelingen, Tyskland, tidigt 1900-tal. Vikt ca 3455 gram.

Champagnekylare/prispokal med hänklar. Ben med avslut i form av klövar, monterad på platå med dekor av växtranka.
Gravyr "Verein für hinderniss rennen 1881", en organisation för galoppsport i Tyskland grundad 1881.
Rester av gravyr med text "Kaiser Wilhelm II .../... Hannover 19 juli 1910".
Total höjd ca 41 cm.

Gravyr samt svag antydan av gravyr. Slitage, ärgfläckar, mindre bucklor, bristningar i skarv vid mynning. Ett stöthack på en hänkel.

Gör en kostnadsfri värdering!

Total höjd ca 41 cm.

Antal besök: 3 859