107750. CHAMPAGNEKYLARE/PRISPOKAL, silver, Gebrüder Friedländer Berlin/Wilkens & Söhne Bremen-Hemelingen, Tyskland, tidigt 1900-tal. Vikt ca 3455 gram.
Champagnekylare/prispokal med hänklar. Ben med avslut i form av klövar, monterad på platå med dekor av växtranka.
Gravyr "Verein für hinderniss rennen 1881", en organisation för galoppsport i Tyskland grundad 1881.
Rester av gravyr med text "Kaiser Wilhelm II .../... Hannover 19 juli 1910".
Total höjd ca 41 cm.
Gravyr samt svag antydan av gravyr. Slitage, ärgfläckar, mindre bucklor, bristningar i skarv vid mynning. Ett stöthack på en hänkel.
Total höjd ca 41 cm.