106669. STEKGRYTA, Gjutjärn. Timo Sarpaneva, Rosenlew & Co, Finland, 1900-talets andra hälft.
Gjutjärn med löst handtag i teak, invändigt vitemaljerad. Höjd 17,5 diam 22.
Formgiven 1960. Grytan fick silvermedalj vid triennalen i Milano 1960.
Slitage, krakelyrer.