105938. JARDINIERE OCH VAS, 2 delar, majolika, Jugend, 1900-talets första hälft.
Brunglaserat gods. Dekor i relief i ljuss rosa, lila och gröna nyanser.
Vas
Höjd 24 cm.
Jardiniere
Längd 26 cm.
Höjd 11 cm.
Glasyr med krackelyrer. Vas med fotnagg. Undersidig nummergravyr.