JARDINIERE OCH VAS, 2 delar, majolika, Jugend, 1900-talets första hälft.

105938. JARDINIERE OCH VAS, 2 delar, majolika, Jugend, 1900-talets första hälft.

Brunglaserat gods. Dekor i relief i ljuss rosa, lila och gröna nyanser.
Vas
Höjd 24 cm.
Jardiniere
Längd 26 cm.
Höjd 11 cm.

Glasyr med krackelyrer. Vas med fotnagg. Undersidig nummergravyr.

Gör en kostnadsfri värdering!

Vas
Höjd 24 cm.
Jardiniere
Längd 26 cm.
Höjd 11 cm.

Antal besök: 1 025