10583. PELARBORD, nyrokoko samt 3 st STOLAR, senempire. 1800-tal.
Bord med oval skiva i björk med svärtad kant.
Stolar mahogny med skuren dekor på ryggbricka.
Längd 90 cm, bredd 65 cm, höjd 67 cm.
Repa/tryckskada på bordsskiva, smärre fanerskador i sarg. Mindre dekordelar senare samt smärre skada i ryggbricka.