105492. SKÅP, gotisk-stil, 1900-talets första hälft.
Svartlackerat. Bågformad överdel med tre spröjsade glasluckor. Inrett med hyllplan. Nedre delen med tre vågformade luckor. Inredda med backar. Längd 178, bredd 50, höjd 220 cm.
Bruksslitage, ett fönster med skadad spröjs. Smärre färgbortfall. Några backar saknas (se bild).