105409. GOLVARMATUR, metall/mässing, Sverige, 1900-talets andra hälft.
Kolonnformat svärtat kannylerat skaft. Palmett och bladhölstrade mässingsdetaljer. Elektrifierad. 3 ljuspunkter.
Höjd 168 cm.
Fotplatta med repor och missfärgningar. Ej funktionstestad el.