102317. BRÄNNVINSTUNNA, ek med ställning. 1800-tal.
Fyra olika kranar i mässing, vred i form av krona. Silverplaketter stämplade Fredrik Holm, Helsingborg, 1885 och graverade "Punsch", "Cognac", "Portvin" och "Krusbärsvin". Längd 37 cm.
Ett vred saknas. Ett spännband saknas. Korkar saknas.