SABEL, för sjöofficer, Sverige, 1800-talets första hälft.

102024. SABEL, för sjöofficer, Sverige, 1800-talets första hälft.

Klinga med blånerad och förgylld dekor av bla troféer och Carl XIV Johans namnchiffer. Kavel i ben, enkelt bygelfäste med fiskhuvud, styrskenor med ankare, svart läderbalja med mässingsbeslag med dekor av bla lilla riksvapnet samt delfiner. Klingans längd ca 83,5 cm.

Slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage.

Antal besök: 2 108