100629. MATSERVIS, 80 delar, Jugend, "Margareta", Gustafsberg, 1908-18.
21 tallrikar, diameter 24 cm, 15 förrättstallrikar, 18 djupa tallrikar, 9 assietter, 2 såskannor, 8 uppläggningsfat, längd 24 - 39 cm. 2 uppläggningsfat, "runda", diameter 30 cm, 4 uppläggningsskålar, terriner, ett par samt soppterrin.
Slitage, några med missfärgning, enstaka nagg. Krackelyrer.