MATSALSMÖBEL, 5 delar, stolar "Casalino" design Alexander Begge, Tyskland, 1970-tal.

100002. MATSALSMÖBEL, 5 delar, stolar "Casalino" design Alexander Begge, Tyskland, 1970-tal.

Enligt uppgift inköpt i Tyskland på 1970-talet.

Stolar formgivna av Alexander Begge (f. 1941), ur serien "Casalino". Märkta "Casala, Made in W. Germany" i plasten.

Stapelbara stolar i plast, bord med skiva av lackerad spånplatta, fot i metall.

Bordet omärkt, troligen ej Alexander Begge.

Bordets diameter 110, höjd 71 cm. Stolarnas höjd 79 cm.

Repor, senare tyg (har varit brandgul klädsel).

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 868