3443671. PIERRE LE FAGUAYS FOR LE VERRIER.
Pierre le Faguays for Le Verrier, en art deco-malet metalfigur, sandsynligvis zink, modelleret som en nøgen kvinde, der danser med et bånd, på trappet marmorbund, stemplet Le Verrier Paris, og signeret 'Fayral' til båndet, 31 cm højt.
AF, knækket ved begge fødder og båndet, også noget almindeligt slid.