2536851. HELLMUTH DER EICHNER (1946-2011). facade.
Hellmuth Der Eichner (1946-2011), facade, mixed media med olie- og materialecollage på træ, 1974, signeret og dateret midt til venstre, ca. 101 x 116 cm, med studiebånd ca. 106,5x121 cm.
Hellmuth Der Eichner studerede på Düsseldorf Academy, i en periode som elev af Joseph Beuys. Han har udstillet i adskillige tyske og internationale gallerier og museer, herunder City Art Museum i Bonn og Museum of Modern Art, Oxford.