1963300. BØRGE MOGENSEN. Stole, 6 stk., "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1900-tallet, Sverige.
Stel af egetræ. Sidder ved sadeljord. Mærkemærket.
Ryghøjde ca 74,5 cm.
Sædehøjde ca 44 cm.
Slitage, pletter, ridser, revner, sadeljord med mindre skader.
Børge Mogensen (1914–1972)