OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Astronom mit Mönchskutte, Öl auf Leinwand 18./19. Jh.

423016. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Astronom mit Mönchskutte, Öl auf Leinwand 18./19. Jh.

Bilden föreställer möjligen Johannes of Sacrobosco eller John of Holywood, en engelsk munk, matematiker och astronom verksam i Oxford under 1200-talets förra hälft.
34x26,5, ramad 41x33,5 cm.

Yttäckande krackelyr, ytrepor och åldersrelaterade skador.

Nein

34x26,5, ramad 41x33,5 cm.

Nein

Anzahl Besucher: 1.426