643. 629294. STRÅLE, G. H. Rörstrand et Marieberg.
Rörstrand og Marieberg. Notices et recherches sur les céramiques suedoises du sixteenth-eightième siècle. Ivar Haeggström, Stockholm, 1872. 8vo in s nutidigt lidt slidt halvlæderbind fra tiden. Med 14 farvede plader og 8 p. Marques et Monogrammes til sidst. Illustrationer også i teksten.