482. 629175. MORGAN, SYDNEY. Elsa Maria Berggren band ?
Lady Morgans tur til Italien. 1-4. Zacharias Haeggström, Stockholm, 1823-25. Anden version. 4 8vo bind i tidssvarende halvfranske bind med forgyldt rygsøjle og marmorerede omslag. Notat med blyant på indersiden af bagomslaget i første del siger, at båndene formentlig er bundet af Elsa Maria Berggren, Lund. To sider af et tillæg mangler i første del. Klip signaturen ud på forsiderne. Enkelte brugsspor, men mest rene indsatser.
Klip signaturen ud på forsiderne. Enkelte brugsspor, men mest rene indsatser.