Litografi, 1947, på Arches papir, signeret og nummereret med blyant 22/50, trykt af Mourlot, Paris, med fuld margen.
I. 49,7 x 39,8 cm.
S. 65,5 x 50 cm.
PROVENIENS: Galerie Blanche, Stockholm.
Galleri Nordqvist, Malmø. Erhvervet ovenfra, 1953 (400 kr), derfra ved nedstigning.
LITTERATUR:
Bloch 423.
Mourlot 68.
Tidsfarvning, bleg matfarvning, to små nålehuller i øvre hjørner, en lille plet af rævning i øvre kant, mindre dampfarvning til nedre yderkant. Rester af gamle hængsler på verso. Mindre rævning på verso. Ellers i god stand. Indrammet.
Hvis du har spørgsmål, bedes du kontakte lisa.mejeritcher@auktionsverket.se.
I. 49,7 x 39,8 cm.
S. 65,5 x 50 cm.
LITTERATUR:
Bloch 423.
Mourlot 68.