725. HENRI MATISSE. Eva Mudocci - Masque.

725. 2994900. HENRI MATISSE. Eva Mudocci - Masque.

Ætsning, 1915 på kinesisk applikation, signeret med blyant og indskrevet med dedikation 'à Mlle Eva Mudocci respectuesement Henri Matisse épreuve d'essai'. Duthuit bemærker, at der kun blev trykt to beviser af denne ekstremt sjældne ætsning. Dette er muligvis et af de to beviser, eller et tredje proof d'essai, der ikke er nævnt af Duthuit. Der blev aldrig trykt nogen nummereret udgave.
S. 18 x 12,8 cm.
S. 37,5 x 28,2 cm.

HERKOMST:
Eva Mudocci (1872-1953), en personlig gave fra kunstneren.
Fritzes Kungliga Hovbokhandel, Stockholm.
Galleri Nordqvist, Malmø. Erhvervet ovenfra i 1955 (80 kr), derfra ved afstamning.

LITTERATUR:
Duthuit 65.

Eva Mudocci blev født i England i 1872 som Evangeline Muddock og døde i 1953 efter et ekstraordinært liv.

Mudocci, var et vidunderbarn, der gik på scenen i en tidlig alder og optrådte regionalt og nationalt i England. Hendes vej tog hende til sidst til Europa, hvor hun mødte en pianist ved navn Bella Edwards, også født i England, men opvokset i Danmark. De to liv og udgivelse i Europa til næste del. Baseret på venstre bred af Paris var de en del af den rige kulturelle og kunstneriske scene, der omfattede alle fra Gertrude Stein til Frederick Delius, til Henri Matisse, der udførte den sjældne ætsning, der nu tilbydes til salg (Duthuit 65), to tørspidser (Duthuit 66 og 67) og tre tegninger af hende. Deres kreds omfattede Edvard Munch, der også portrætterede Mudocci i tre litografier, 1903 („Violinkoncert“, der skildrede både Bella Edwards og Mudocci; „Brochen. Eva Mudocci“; og „Salome“).

De fleste mennesker antog, at Mudocci og Edwards havde et lesbisk forhold. En af disse observatører var Jappe Nilssen, en nordmand bosat i Paris, som Shore beskriver som „blandt Munchs ældste venner.“ Nilssen påtog sig at være bekymret over, hvad han opfattede som Bella Edwards „greb“ på Mudocci og skrev til Munch og bad ham om at „være opmærksom på Eva, flirte lidt med hende, så måske hendes følelser kan blive mere naturlige.“

Hvad kunne gå galt med den plan? Munch og Mudocci blev bekendt og dannede et langt, intimt og tortureret forhold. Mudocci fødte til sidst tvillinger, en dreng og en pige. Mudocci navngav aldrig faderen.

(Shore, Rima; „Dame med en broche. Violinist Eva Mudocci en biografi og en detektivhistorie“, 2019).

Spredt rævning til kanterne, kanter uden for ark med rævning og misfarvning, en del overfladesnavs. Papirafskæring til overkant fra gamle hængsler på bagsiden, ellers i god stand.

Hvis du har spørgsmål, bedes du kontakte lisa.mejeritcher@auktionsverket.se.

Kunstner/designer

Henri Matisse (1869–1954)

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

S. 18 x 12,8 cm.
S. 37,5 x 28,2 cm.

HERKOMST:

LITTERATUR:
Duthuit 65.

Kunstner/designer

Henri Matisse (1869–1954)

Moderna & Nutida

Antal besøg: 905