666. ANDY WARHOL. „Mao“.

666. 2786763. ANDY WARHOL. „Mao“.

Farvesilketryk, 1972. Signeret med kuglepen a tergo, og nummereret med gummistempel 112/250 a tergo. Trykt af Styria Studio Inc., New York. Udgivet af Castelli Graphics og Multiples, Inc., New York.
Billede/ark: 91,4 x 91,4 cm (Beckett High White papir).

LITTERATUR:
Feldman II.99.

Tidsfarvning, ark krøllet. Et lille område i nederste venstre hjørne med galning og tilhørende tab af trykfarve, dampfarvning i nederste venstre hjørne.
Øverste venstre hjørne med nogle ridser (uden tab af blæk). Et lille hak til den øverste yderkant af arket. Mindre galskab i øverste højre hjørne. Oprettet til højre kant af arket (til ikke-trykt område).
En tåre (ca. 25mm) til nederste højre hjørne (fastgjort med papirbånd på bagsiden). Fugtig farvning i nederste højre hjørne. Noget slid og ridser (uden tab) til underkanten. Bagpladefarvning. Farver meget friske og velbevarede.
Indrammet.

For yderligere information, kontakt venligst lisa.mejeritcher@auktionsverket.se.

Kunstner/designer

Andy Warhol (1928–1987)

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

LITTERATUR:
Feldman II.99.

Indrammet.

Kunstner/designer

Andy Warhol (1928–1987)

Moderna & Nutida

Antal besøg: 2.116