"Båge", variant 1954, monogram signeret, dateret og betitlet på etiket på spændingsramme, olie på lærred, 62x49 cm.
Muligvis inspireret af Hammars Backar, Kåseberga. Sammenlign variant på Ystad Kunstmuseum.
Ref. Birgit Rausing, "Tora Vega Holmström", 1981, s. 232.