18. DIADEM, BERLINER EISEN.

18. 1826728. DIADEM, BERLINER EISEN.

Empire. Svärtat järn med genombruten dekor i relief. Tyskland, 1800-talets första hälft, längd 17 cm. Etui.
Proveniens: Friherrinnan Matilda Raab, därefter i arv till hennes dotter journalisten och författaren Letta Rudnicka-Jaroszynska, 1875-1970 och sedan till nuvarande ägarefamilj.

Åldersrelaterat slitage.

Hammerauktion

Få foretaget en gratis vurdering!

Åldersrelaterat slitage.

Crafoord Auktioner Lund, hösten 2021

Antal besøg: 1.544