Blomsterstilleben, signeret og dateret 1864, olie på lærred 61x46 cm.
Proveniens: Ifølge Karl Madsen, direktør for Statens Museum for Kunst, København 1911-25.
Utydelig signatur og datering, ældre lærredsreparation, større retouchering, slitage såsom let farvetab og punkteringer, ikke indrammet.