MINDEBILLEDER MED EN BLÆD DEDIKATION AF BIRGIT NILSSON.

855412. MINDEBILLEDER MED EN BLÆD DEDIKATION AF BIRGIT NILSSON.

Nilsson, Birgit, svensk operasanger, sopran, (1918-2005) ; Mine minder. Med en flot dedikation af Birgit Nilsson.
Bonniers, Stockholm, 1977. Første udgave. Indbundet i 4:oi forlagets blå kuglebind med forgyldt rygtekst. I farveillustreret omslag. Med en omfattende dedikation i sort blæk på titelbladet: "Til Ingrid Julen 1977. Birgit Nilsson. Rigt illustreret mest i farver, men også i farver. 120 s. Mine erindringer af den svenske sopran Birgit Nilsson indskrevet dristigt med sort filtpen underskrevet med fulde navn.

Smudsomslaget har nogle rifter og folder i kanterne. Båndet med kun lette brugsspor. Et godt eksemplar.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 580