Kommode, rokoko, Mathias Ortmann (ca. 1692 - 1757), Danmark, midten af 1700-tallet.

769902. Kommode, rokoko, Mathias Ortmann (ca. 1692 - 1757), Danmark, midten af 1700-tallet.

Fineret med valnød. Delvist forgyldt og bronzeret dekoration. Tre skuffer. Hvid stenplade. Signeret med Ortmanns etiket på toppen under skiven.
Længde 81, bredde 55, højde 79 cm.

Proveniens: Købt i 1840'erne af Nils Åberg til Åbergska Huset, Stortorget 4, Malmø og har siden været i samme slægts eje.

Revner, skader, reparationer, pletter. Bleget stedvis. Delvis senere bronsering/forgyldning. Lidt ormetung. Skive med mindre pletter og stødmærker. Mærkat med skader.

Nøgle/nøgler findes

Få foretaget en gratis vurdering!

Nøgle/nøgler findes

Antal besøg: 6.390