769902. Kommode, rokoko, Mathias Ortmann (ca. 1692 - 1757), Danmark, midten af 1700-tallet.
Fineret med valnød. Delvist forgyldt og bronzeret dekoration. Tre skuffer. Hvid stenplade. Signeret med Ortmanns etiket på toppen under skiven.
Længde 81, bredde 55, højde 79 cm.
Proveniens: Købt i 1840'erne af Nils Åberg til Åbergska Huset, Stortorget 4, Malmø og har siden været i samme slægts eje.
Revner, skader, reparationer, pletter. Bleget stedvis. Delvis senere bronsering/forgyldning. Lidt ormetung. Skive med mindre pletter og stødmærker. Mærkat med skader.