698364. CARL ABRAHAM ROTHSTÉN. olie på lærred, vinterlandskab, signeret C,A,R dateret 1860.
billedstørrelse 58 x 82 cm Maleriet har været i samme familie i mindst 5 generationer, Carl Abraham Rothstén, født 9. juni 1826, død 21. marts 1877 i Stockholm, var en svensk landskabsmaler og tegner. Rothstén var håndværksmaler i mange år, inden han skiftede til kunstnerkarrieren og uddannede sig på kunstakademiet.