68678. NAKTERHUS messingplade mærket "Viking" med kompas Sestrel. 1900-tallet.
Nathus, begge brændere tilbage, med plakette mærket "Registreret Varemærke Viking", til højde ca. 48,5 cm.
Kompasmærke Sestrel.
Slitage og skader. Glas til nathuse mangler. Spænder.