67789. BROCHE, forgyldt sølv med plique-a-jour, begyndelsen af det 20. århundrede.
Forgyldt sølv med plique-a-jour og lilla imiteret sten.
Nålelås stemplet med svensk kontrolstempel og 800.
Længde ca 3,5 cm. Højde ca 2 cm.
Mangler dekorationer, formentlig i form af perler. Have på.