627532. RUBY - DIAMANT ARMBÅND.
Armbåndet er lavet af 925 sølv og stemplet tilsvarende på låsen. Derudover er armbåndet delvist forgyldt.
Armbåndet er sat med 7 ovale facetslebne rubiner på i alt 3,15 ct og 2 8/8-slebne diamanter på i alt 0,010 ct.
Armbåndet er lavet af 14 fleksibelt forbundne led med krydsbåndsdekoration, mellem hvilke de individuelt opsatte rubiner er fastgjort. Armbåndet lukkes og åbnes med et tungespænde med sikkerheds otte.
Armbåndets længde 19,5 cm, bredde 0,4 cm, vægt 8,8 gram.