Denne fine opal- og DIAMANT er stemplet i 18 karat gult guld.
Ringen har en central ovalskåret hvid opal i fin kvalitet, som måler cirka 12 mm gange 8 mm.
Omkring opalen er der fjorten runde brillantslebne diamanter og to firkantede diamanter, en på hver side af opalen.
Karatvægten af opalen er cirka 3 ct.
DIAMANT vægt er cirka 0,95 ct.
Diamanterne er VS-kvalitet.
Diamantfarven er cirka GH.
Ringstørrelsen er M 1/2 Ringens vægt er 5,1 gram.
Brugt/godt.