518676. ÆDELSTENSRING GULT GULD, 8 karat.
Elegant ring lavet af gult guld 333 = 8 karat og stemplet.
Sæt med et bånd af firkantskåret ametyst, peridot, citrin, granat og topas.
Ringbåndets indvendige diameter 18 mm = ringstørrelse 56, ringhoved 20 x 4,5 mm, vægt 2,7 gram.
Rigtig god stand, tjekket af guldsmed og professionelt og omhyggeligt rengjort.