50063. Sæt , karafler og drikkeglas, 1800-/1900-tallet.
Karaffel med poleret dekoration af blandt andet blomster, senere sølvdronning (1938), højde 23 cm.
Karaffel med malet dekoration, højde inkl. prop 21,5 cm.
Drikkeglas, emaljemalet dekor af folkedragter, Floda, Lapland, Blekinge, højde 13,5 cm.
Brugsslitage, lejlighedsvis slid på den malede indretning på karaffel og glas, karaffel med sølvske mangler prop.