498303. JOKE GLAS, 18. århundrede.
Konisk form over udvidet base; den svingende rand med en poleret linseformet kant indeholdende små huller med ujævne mellemrum, væggen med en dybt skåret, frostet dekor af en delfin i bølger på en bladdekoreret konsol, et solmotiv på bagsiden. Farveløst glas. H. 9,5 cm.