ARTHUR PERCY. Kaffestel, 40 stk., porcelæn, "Casablanca", Karlskrona Porslinsfabrik. Midten af det 20. århundrede.
494754. ARTHUR PERCY. Kaffestel, 40 stk., porcelæn, "Casablanca", Karlskrona Porslinsfabrik. Midten af det 20. århundrede.
Riflet dekoration med glasur i hvid med guldkant. Stemplet "Karlskrona, Sverige, Percy".
12 kaffekopper, højde 5,5 cm.
12 kaffeskåle, diameter 13,5 cm.
12 tallerkener, diameter 17,7 cm.
1 kaffekande, højde 19,5 cm.
1 flødekande, højde 8,5 cm.
1 sukkerskål, højde 9,5 cm.
1 mælkekande, højde 15,7 cm.
Mindre Brugsslitage, enkelte dele med mindre slid på gulddekoren.
12 kaffekopper, højde 5,5 cm.
1 kaffekande, højde 19,5 cm.
1 flødekande, højde 8,5 cm.
1 sukkerskål, højde 9,5 cm.
1 mælkekande, højde 15,7 cm.