4619062. FLINTLOCK-MUSKET FRA DET 19. ÅRHUNDREDE.
Flintlock-musket fra 1800-tallet, tønde med London-afmærkede mærker, messingmøbler, fuldlager af træ, stangplade stemplet '1586', samlet længde 147 cm.
Tønde og låseplade udhulet, dytter og banker på træværket, actionstramt, haner og holder i begge positioner.