MAX WERNER (1879-1952). Bondegård i Slesvig-Holsten.

4587881. MAX WERNER (1879-1952). Bondegård i Slesvig-Holsten.

Max Werner (1879-1952), gård i Slesvig-Holsten, olie på pap, signeret, ca. 62 x 76 cm, med ramme ca. 71 x 85 cm

Max Werner studerede blandt andet hos Walter Leistikow på Berlin-akademiet. Fra 1906 boede og arbejdede han som freelance kunstner i Reinbek nær Hamborg og bosatte sig senere i Neumünster. Hans arbejde hører til sen impressionisme; han adresserede ofte det nordtyske landskab.

Lette tegn på slid, let brunet.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 215