BOG, C. Julius Caesar — Opera Omnia, ca. 1660'erne.
4482125. BOG, C. Julius Caesar — Opera Omnia, ca. 1660'erne.
17. århundredes udgave af Julius Cæsars samlede værker (Opera Omnia), udgivet af den hollandske historiker og teolog Arnoldus Montanus i Amsterdam. Tekst på latin.
Dedikation til Petrus ab Alteren, hollandsk adelsmand og jurist. Moderne håndskrevne noter i margen.
Titelsiden mangler. Alderspatina med pletter, men ellers godt bevaret for alderen.