NILS EMIL LUNDSTRÖM. „Ostindia“, 4 stykker, Rörstrand.
4438060. NILS EMIL LUNDSTRÖM. „Ostindia“, 4 stykker, Rörstrand.
Porcelæn. Kande, højde 15 cm. Sauce skål, bredde 20 cm. Serveringsskåle, 2 stk, bredde 27 cm.
Ostindia er et ikonisk bordservice fra Rörstrand, en velkendt svensk porcelænsfabrik. Ostindia bordservice blev først introduceret i 1932 og er siden blevet en klassiker i svensk porcelænsdesign.
Inspireret af handelsrejserne til Østindien i det 18. århundrede er det østindiske servise kendetegnet ved et tidløst og romantisk mønster. Det er kendt for sin blå-hvide indretning, der består af motiver som orientalske blomster, palmer, skibe og eksotiske fugle. Mønsteret er elegant og detaljeret og skaber en smuk atmosfære på bordet.