P. IPSENS ENKE, urne med lås, model 782.

4434265. P. IPSENS ENKE, urne med lås, model 782.

Cylindrisk urne med fod og lås, dekoreret med sort relieffindretning i form af lodrette striber og stiliseret blomstervin mod orange base. Sort fod og knopformet top. Stemplet under bunden med krone over „P. Ipsens Enke“, modelnummer 782 og nummerkode VI. Danmark, begyndelsen af 20. århundrede.
Højde ca. 23 cm.

Et mindre hak på indersiden af mundkanten.

Få foretaget en gratis vurdering!

Højde ca. 23 cm.

Antal besøg: 149