4421056. JEF WAUTERS (1927-2013). Maternit.
Jef Wauters (1927-2013), moderskab, olie på lærred, signeret, med titel på bagsiden af bårerammen, ca. 55 x 46 cm, med ramme ca. 65 x 56 cm
Den flamske kunstner Jef Wauters studerede på akademiet i Gent
og senere lærte sig selv på Sint Lucas Institute. Han skabte adskillige Venedig-motiver, men var også kendt som maler af bevægelige, udtryksfulde portrætter af børn.