Håndmalet bakelit ventilator. Tidligt 20. århundrede.

4420467. Håndmalet bakelit ventilator. Tidligt 20. århundrede.

Bakelit ribben skåret og indgraveret i sølv og guld, der danner ruller og plantemotiver.
Land med en håndmalet scene af elskere med et bukolisk landskab i baggrunden.
Ventilatormål: ca. 24x47 cm.
Ventilatorplade: 35x61,5x6 cm.

Vanilje med guldtab og fejl.
Ventilator med små tegn på brug, generelt er det i god stand. Vi har ikke været i stand til at tjekke bagsiden.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ventilatormål: ca. 24x47 cm.

Vanilje med guldtab og fejl.

Antal besøg: 186