Max Herzog (1889-1962), havlandskab, olie på lærred på panel, signeret og dateret dårligt læseligt, ca. 41 x 50 cm, med ramme ca. 52 x 62 cm.
Max Herzog arbejdede som blomstermaler i Amerika.
PROVENIENCE: Nordrhein-Westfalen privat samling (fra kunstnerens familie).
Mindre tegn på slid.