4405890. SCHATULL på benstativ, barok ca. 1700.
Egetskiste med sølvmalet jernbeslag, låsebeslag dateret 1691.
Længde 55 x bredde 49 x højde 66 cm.
Alder og brugsrelateret slid med mærker og ridser. Revner. Beslag med rustlim og korrosion.
Låg med repareret revne. Senere benposition samt lysboks,
Låse mangler.
Låse mangler.