ERIKA LAGERBIELKE. „Intermezzo“, 8 vinglas, Orrefors.

4396006. ERIKA LAGERBIELKE. „Intermezzo“, 8 vinglas, Orrefors.

Mærket. Højde 24,5 cm.

Erika Lagerbielke er en fremtrædende svensk designer, især kendt for sine innovative og smukke glasdesign. En af hendes mest fremtrædende kreationer er serien „Intermezzo“ for Orrefors.

Intermezzo-serien er kendetegnet ved sin enkle elegance og legende detaljer. Det mest karakteristiske træk er den unikke blåfarvede dråbe, der findes inde i hvert glas. Dråben repræsenterer en kunstnerisk pause eller en musikalsk intermezzo, der tilføjer et subtilt strejf af farve og skaber visuel interesse i glasset.

Brugsslitage.

Kunstner/designer

Erika Lagerbielke (Født 1960)

Tema

The Set Table

Få foretaget en gratis vurdering!

Mærket. Højde 24,5 cm.

Brugsslitage.

Kunstner/designer

Erika Lagerbielke (Født 1960)

Tema

The Set Table

Antal besøg: 867