TRE INDRAMMEDE KUNSTVÆRKER (3).

4393511. TRE INDRAMMEDE KUNSTVÆRKER (3).

At inkludere en kinesisk skole (19./20. århundrede) „Scholar In Landscape“ blæk og farve på silke, der skildrer en lærd i flydende klæder stående under et træ på en skovklædt skråning. Udført med fint penselværk og blød palet i traditionel litterati-stil, rødt segl nederst til højre, anbragt i en forgyldt og glaseret ramme 48 cm x 42 cm inklusive ramme 31,5 cm x 24 cm billedstørrelse, sammen med en 20th Century British School „drift wood by the lake“, olie på lærred lagt på brættet, insisterende underskrevet nederst til venstre, anbragt i en træramme 52 cm x 42 cm inklusive ramme 39 cm x 28,5 cm billedstørrelse og Reinier Zeeman (ca. 1623-1667) „Loading The Boats“, ætsning, ca. 1659, anbragt i en eboniseret og glaseret ramme 37,5 cm x 30 cm inklusive ramme 21 cm x 13 cm billedstørrelse. (3).

Nogle mindre skrammer på rammerne, løfteområde til lærred nederst til venstre for Drift Wood-maleriet.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 113