OTTO SCHOFF (1888-1938). Nøgen på sengen.

4387946. OTTO SCHOFF (1888-1938). Nøgen på sengen.

Otto Schoff (1888-1938), nøgen på seng, akvarel, signeret, ca. 20 x 22 cm, arkstørrelse ca. 30,5 x 24 cm

Efter en læreplads som dekorationsmaler modtog Schoff tegneundervisning på Kunstgewerbemuseum Berlin og var elev af Emil Orlik der. Han opholdt sig i Paris i 1913/14 og bosatte sig i Berlin efter Første Verdenskrig. Erotik og mandlig og kvindelig homoseksualitet var centrale temaer i hans arbejde. I 1937 blev forskellige af hans værker konfiskeret og ødelagt som en del af kampagnen „Degenerate Art“.

Minimalt bølget papir på bagsiden med rester af monteringstape langs kanterne.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 272