4387946. OTTO SCHOFF (1888-1938). Nøgen på sengen.
Otto Schoff (1888-1938), nøgen på seng, akvarel, signeret, ca. 20 x 22 cm, arkstørrelse ca. 30,5 x 24 cm
Efter en læreplads som dekorationsmaler modtog Schoff tegneundervisning på Kunstgewerbemuseum Berlin og var elev af Emil Orlik der. Han opholdt sig i Paris i 1913/14 og bosatte sig i Berlin efter Første Verdenskrig. Erotik og mandlig og kvindelig homoseksualitet var centrale temaer i hans arbejde. I 1937 blev forskellige af hans værker konfiskeret og ødelagt som en del af kampagnen „Degenerate Art“.
Minimalt bølget papir på bagsiden med rester af monteringstape langs kanterne.