4387933. OTTO SCHOFF (1888-1938). To akter.
Otto Schoff (1888-1938), to akter, akvarel, signeret, arkstørrelse ca. 23 x 31 cm, fast placeret på vellum, i alt ca. 40,5 x 46,5 cm
Efter en læreplads som dekorationsmaler modtog Schoff tegneundervisning på Kunstgewerbemuseum Berlin og var elev af Emil Orlik der. Han opholdt sig i Paris i 1913/14 og bosatte sig i Berlin efter Første Verdenskrig. Erotik og mandlig og kvindelig homoseksualitet var centrale temaer i hans arbejde. I 1937 blev forskellige af hans værker konfiskeret og ødelagt som en del af kampagnen „Degenerate Art“.
Akvarelpapir helt placeret på en vellum bagside. Ellers mindre tegn på brug.