OTTO SCHOFF (1888-1938). To akter.

4387933. OTTO SCHOFF (1888-1938). To akter.

Otto Schoff (1888-1938), to akter, akvarel, signeret, arkstørrelse ca. 23 x 31 cm, fast placeret på vellum, i alt ca. 40,5 x 46,5 cm

Efter en læreplads som dekorationsmaler modtog Schoff tegneundervisning på Kunstgewerbemuseum Berlin og var elev af Emil Orlik der. Han opholdt sig i Paris i 1913/14 og bosatte sig i Berlin efter Første Verdenskrig. Erotik og mandlig og kvindelig homoseksualitet var centrale temaer i hans arbejde. I 1937 blev forskellige af hans værker konfiskeret og ødelagt som en del af kampagnen „Degenerate Art“.

Akvarelpapir helt placeret på en vellum bagside. Ellers mindre tegn på brug.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 474